دیباگ کردن سیل زندگی

استاندارد

مدتیه اتفاقات ناگوار بدی داره تو کشور میوفته. سیل در گلستان، شیراز و مثل اینکه کم کم داره به تهران هم میرسه..

خب من تو این سن اولین باره که خبر سیل تو ایران رو می شنوم و فکر هم نمی کنم قبلا به این شدت سیل تو کشور اتفاق افتاده باشه. به خاطر همین خیلی موضوع برام جالبه.

زمانی که بارندگی زیاد باشه خب قاعدتا تو یه سری از نقاط حجم زیادی از آب جمع میشه. حالا اگه نقطه یا محلی برای خروج این حجم آب برنامه ریزی نشده باشه قدرت آب باعث تخریب خونه زندگی مردم میشه.

قبل از اینکه شهرها به این شکلی که امروز هستن توسعه پیدا بکنن سابقه همچین سیل هایی توی کشور وجود داشته ولی به علت اینکه آبراه های مناسبی جهت هدایت تعبیه شده بود، سیل اتفاق نمی افتاد.

داشتم به این موضوع فکر می کردم که واقعا مقصر کیه؟ آیا توسعه شهرها باعث بروز همچین مشکلاتی میشه؟ مگه میشه شهر توسعه پیدا نکنه.. آیا این موضوعات قابل مدیریت بودن؟

واقعا شاید بخشی از این موارد قابل پیش بینی بودن و می شد راهکارهای خوبی پیاده سازی کرد. بخش عمده ای از این موضوعات وظیفه شهرداری ها بوده و بخشی هم دولت.. ولی خب در هر صورت مثل بقیه حادثه هایی که تو سال های اخیر داشتیم مثلا زلزله کرمانشاه و آتش سوزی پلاسکو و … تا یه اتفاقی نیوفته کسی به فکر حل مشکل نمی افته.. و از یه جایی به بعد دیگه اسمش مشکل نیست بلکه میشه بحران. و بحران هم تلفات داره و به سادگی قابل حل نیست.

یاد یه جمله خیلی جالب از Brian Kernighan افتادم. Brian یکی از خالقین unix هست.
می گفت: “دیباگ کردن یک کد چندین مرتبه از نوشتن آن سخت تر است. بنابراین کد اولیه خود را بسیار هوشمندانه بنویسید چون جهت دیباگ کردن آن به اندازه کافی باهوش نخواهید بود!”

شبتون آروم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *