تجربه جدید توسعه

استاندارد

دنیای برنامه نویسی یه مدلی هست که همیشه شما چیز جدید برای تجربه کردن داری..

تو حوزه توسعه وب تجربه نوشتن ۳ تا پروژه گسترده (به لحاظ حجم کدنویسی و داده ها) رو داشتم. هر کدوم با یه استاندارد متفاوت نوشته شد.

پروژه اول تحت سیستمی کار شد که کاملا توسط خودم نوشته شده بود. اولین مشکلی که برخوردیم تو حوزه امنیت سیستم بود. و جالبه بدونید زمانی این مورد رو متوجه شدیم که پروژه بیش از حد بزرگ شده بود. بدترین چیز هم برای یه برنامه نویس اینه که بخواید کدی رو که قبلا نوشته ویرایش کنه..

علاوه بر امنیت مشکل منظم نبودن کدها رو هم داشتیم و حجم کدها هم به قدری زیاد شده بود که باعث سردرگمی میشد.

پروژه دوم و سوم تحت وردپرس نوشته شد. باز هم مشکل امنیت داشتم ولی به راحتی تونستم حلش کنیم چون این دفعه یه هسته مرکزی داشتم که سری بخش های سیستم بر پایه اون نوشته شده بود. مثلا ما برای کار با دیتابیس از کلاس wpdb خود وردپرس استفاده می کنیم. پس امنیت این بخش به عهده وردپرس. و یک سری موارد دیگه.

ولی بازم مشکل منظم نبودن کدها رو داشتم. این دفعه تصمیم گرفتم پروژه رو پلاگین محور بنویسم. یعنی هر بخش سیستم در قالب یک پلاگین نوشته بشه و بعد بر اساس نیاز توسعه داده بشن.

ایده خوبی بود ولی تنها مشکلی که از من حل کرد این بود که کدهام رو قطعه قطعه کرد. این دفعه من چند بخش داشتم که هر کدوم رو توسعه میدادم بازم به همون عدم نظم کدها می رسیدم.

تجربه MVC رو تو دات نت داشتم ولی تو PHP نه. می دونستم اگه شی گرا نوشته بشه تمام مشکلاتم حل میشه.

تا اینکه بر حسب اتفاق قراره با برنامه نویس با تجربه روی توسعه یه پروژه که با Laravel نوشته شده کار کنیم.

قطعا تجربه خیلی خوبی میشه برای من . می دونم مشکل نظم کدها رو دیگه اینجا نداریم ولی قطعا این سیستم هم محدودیت هایی داره که تا تجربش نکنم متوجه نمی شم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *